AKTYWNY SENIOR ZMIENIA PRZESTRZEŃ 2019

Zakończyliśmy warsztaty wielopokoleniowe Seniorów z wnukami w ramach projektu "Aktywny Senior zmienia przestrzeń". Projekt zrealizowano w ramach trzech spotkań. Data pierwszego z nich to 20.10.2019, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Seniora, drugie spotkanie 17.11.2019 to nawiązanie do Ogólnopolskiego Dnia Seniora, a trzecie 02.12.2019 połączone z wystawą prac wykonanych przez uczestników w ramach projektu.  Każde z trzech spotkań podzielone było na dwie części- na warsztaty taneczne i warsztaty plastyczne. Podsumowaniem projektu był koncert świąteczny dla Seniorów, rodziców, dziadków, zaproszonych gości pt. "Nadszedł magiczny czas, niech bawi się, tańczy każdy z nas" w MDK 1, podczas którego wszyscy wspólnie tańczyli, bawili się, a dodatkowo młodsze dzieci zaprezentowały choreografie na scenie.

Uczestnicy projektu przybyli do nas z Bydgoszczy (Fordonu, Szwederowa, Wyżyn, Kapuścisk, Łęgnowa, Cenrtum, Osowej Góry, Glinek, Górzyskowa, Wzgórza Wolności, Okola), a także zaprzyjaźnionego Włocławka, z Osięcin k/Włocławka,  a nawet z Olsztyna, co świadczy o atrakcyjności naszego projektu i formy w jakiej został opacownany czyli wielopokoleniowość!

Części taneczne - warsztaty z tańca brzucha - zaczynały się fantastycznymi pokazami tanga orientalnego z wachlarzami w wykonaniu Joanny Ossowskiej, która wprowadziła wszystkich w klimat belly dance, omówiła pracę poszczególnych mięśni w tańcu, nauczyła podstawowych kroków, charakterystycznych dla tego typu tańców. Część taneczną zakończono drugim pokazem, tym razem tańcem ze skrzydłami, Wszyscy aktywnie uczestniczyli w tanecznych zmaganiach, nawet Panowie nie odstawali i próbowali swoich sił, a Panie odnalazły radość w nowej formie ruchu jakim jest taniec bollywood  patrz GALERIA. Dla dzieci przygotowano  choreografie  tańca hula. 

Po zmaganiach tanecznych uczestnicy brali udział w warsztatach tworzenia biżuterii typu frywolitka, które poprowadziły Seniorki z Klubu Supełek, działającego przy WOAK w Toruniu, Teresa Budzyńska i Teresa Kowalska. Nauka wiązań, przeplatań i supełków wymagała od uczestników nie lada skupienia i dokładności. Artystki ludowe przywiozły ze sobą wytwory swojej pracy, by pokazać uczestnikom różne możliwości wykorzystania frywolitek od biżuteri. poprzez serwety, ozdoby strojów itp. W tej części również Panowie angażowali się nie mniej niż Panie - co uwieczniliśmy na zdjęciach zamieszczonych w naszej GALERII. Dodatkowo można było wykonać inny typ biżuterii - bransoletki szambale, naszyjniki, itp, których nauki podjęła się p.Katarzyna Nowak, prezes Stwarzyszenia T.1 Dance, cierpliwie uczyła supełków i wiązań. Z wykonanych prac zrobiono wystawę w BCOP.

Odwiedzili nas również przedstawiciele Fundacji Dr Marchewka, którzy wszyskim uczestnikom naszych warsztatów zafundowali bezpłatne badanie wzroku. TVP3 Bydgoszcz przyjechała  do nas podczas pierwszego spotkania i zamieściła relację z części projektu w ZBLIŻENIACH godz.21.30 , którą można zobaczyć tutaj.

https://bydgoszcz.tvp.pl/44947523/seniorzy-maja-werwe-wychodza-z-domu-ba...

Wspólnie spędzony czas dziadków z wnukami w ramach obchodów Europejskiego Dnia Seniora, Ogólnopilskiego Dnia Seniora ( przy filiżance dobrej kawy i smacznych wypiekach naszych mam-wolontariuszek, za co im bardzo dziękujemy)  był miłym i ciekawym doświadczeniem nie tylko dla Seniorów, ale i nas wszystkich biorących  udział w naszym  projekcie: młodzieży, dzieci, wolontariuszy, gości i członków Stowarzyszenia T.1 Dance.

Projekt  finansowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy.